Post-kristen tid eller en pre-kristen tid?
I Norge og store deler av Vesten hører vi ofte at vi lever i en post-kristen tid – en tid der det kristne budskapet har hatt sin storhetstid, og der tilbakegangen virker uunngåelig. Men hva om det bildet er feil? Hva om vi faktisk står på terskelen til noe nytt – en pre-kristen tid, der store deler av befolkningen aldri har hørt evangeliet klart, og der høsten ligger foran oss?
Et post-kristent perspektiv ser bakover. Det preges av nostalgi, bekymring og en følelse av tap. Et pre-kristent perspektiv løfter blikket med forventning. Det ser at mange mennesker ikke har forkastet Jesus – de har rett og slett aldri fått høre om ham på en tydelig og troverdig måte. Når de først får høre, er det mange som vil ta imot.
Bare det siste året har jeg møtt og hørt om flere som har kommet til tro uten å ha vært i et kirkerom. For noen måneder siden tok en bekjent kontakt. Han hadde møtt Jesus og trengte veiledning og ble minnet om meg. Siden da har vi hatt jevnlig kontakt. Han fortalte nylig at han i det siste har lest Bergprekenen, sett den kristne serien The Chosen, og til og med brukt ChatGPT for å lære mer om Bibelen og den kristne tro. Nå ønsket han å komme i kontakt med andre kristne i nærområdet.
Tallene bekrefter at noe er i bevegelse. I tidligere lederartikler har jeg vist til rapporten The Quiet Revival, som viser at andelen unge som går i kirken i England har økt fra 4 % i 2018 til 16 % i 2024. En slik vekst er ikke bare bemerkelsesverdig – den er et tydelig tegn på at vi står midt i en gryende vekkelse. Og England ligger ofte foran Norge i slike trender.
Samme rapport sier og at 31 % av personer som ikke vanligvis går i kirken, at de ville delta i en gudstjeneste dersom de ble invitert av en venn eller et familiemedlem.
Jesus sa: «Se, løft blikket! Høsten er moden, men arbeiderne er få.» Vi trenger ikke reise til den andre siden av kloden for å finne misjonsmarken – den begynner rett utenfor vår egen dør. Norge er et land i behov av evangeliet.
La oss derfor gå inn i denne tiden med forventning og frimodighet. La oss posisjonere oss for det Han vil gjøre, og være villige til å være hans hender og føtter i møte med naboen, kollegaen, klassekameraten – ja, hvem som helst vi møter. Høsten er her. Spørsmålet er: Vil vi være blant arbeiderne?
Efeserne 5:14: «Våkn opp, du som sover, stå opp fra de døde, og Kristus skal lyse for deg.»
